Мої сторінки в соціальних мережах

Новини
23.04.2019

Неймовірний камбек: «Ворскла» врятувалася у матчі проти «Десни» (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Програючи після першого тайму 0:3 полтавці зуміли зрівняли рахунок.

Детальніше>>
17.04.2019

Максимальна інтрига: у Полтаві визначився переможець футбольної «Весни-2019» (ФОТОРЕПОРТАЖ)

«Олімпія» із Савинців на останніх секундах «Кубку Полтавщини з футболу на призи Голови Федерації футболу Полтавщини» зуміла відіграти два пропущені м’ячі.

Детальніше>>
11.04.2019

Молодь київського «Динамо» здобула важку перемогу над «Ворсклою» (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Незважаючи на видалення у першому таймі Дениса Тарадуди, “зелено-білі” ледве не врятувалися у матчі з лідером чемпіонату.

Детальніше>>
Всі новини

Від більшовиків до Незалежності: одна з найстаріших газет Полтавщини святкує сторіччя

На початку 1919 року у Кобеляках вийшов перший номер «Голосу бідноти», яка зараз має назву «Колос».

 

 

Історія газети розпочалася зі встановлення першої більшовицької влади у місті, дату якої радянська пропаганда вважала 22 січня 1918 року. Насправді, більшовикам спочатку вдалося підняли нетривалий антиукраїнський заколот проти влади Директорії за допомогою повітової більшовицької парторганізації численністю 60 осіб. Її підтримали деякі частини лояльної до нової вдали «української радянської дивізії».


Щоправда, згодом у місто ввійшов Кінний полк ім. Петра Болбочана Армії УНР, перейменованого згодом на Кінний полк Чорних Запорожців. Його бійцям вдалося впоратися із заколотом.


Початок


Зараз немає одностайної думки стосовно точної дати виходу першого номеру газети «Голос бідноти» (оригінальна назва «Голос бедноты») - друкарського рупора місцевих більшовиків. Одна частина істориків у своїх матеріалах стверджує, що датою народження газети слід вважати січень 1919 року, а інші – лютий того ж року.
З впевненістю можна стверджувати лише той факт, що перший документ, який тим чи іншим чином пов’язаний з виданням, датований 25 січня 1919 року.

 

 

Це телефонограма, яка була адресована місцевій повітовій антиукраїнській парторганізації більшовиків. У ній прохалося активніше агітувати проти української влади.


«Для ліквідації у корінь … антикомуністичних антирадянських та погромних виступів…на Полтавщині…підчинити впливу погромної агітації чорношличників – білогвардійців (Чорних запорожців – прим.автора)…», - йшлося у повідомленні.


У перший рік свого життя видання публікувало повідомлення Ревкому (Революційного комітету - тимчасового надзвичайного органу Радянської влади, який існував у період Громадянської війни в Росії 1921 років), розпорядження та інструкції Ради Народних Комісарів УРСР, повідомлення Кобеляцького повітового революційного комітету тощо.

 


У 1920-у видання вперше змінило назву – «Вісті». У наступному десятилітті була «Селянська правда» (1930), згодом – «За колективізацію», а з 1936–го, періоду початку найкривавіших сталінських репресій, газета називалася «Більшовик».


Війна


З приходом німецьких окупаційних військ у вересні 1941 року газета припинила існування. Через три роки періодичне видання знову почало виходити, але вже під назвою «Переможець» (ціна – 15 копійок).

 


Читайте також: Німецька окупація Кобеляк: «українська» печатка, отруєні діти та сотні смертей (частина І)


На його шпальтах публікувалися повідомлення Радянського Інформбюро, Рад СРСР та УРСР, ТАРС, результати роботи у колгоспах та різноманітні місцеві новини.

 


«У Кобеляцькому театрі днями був даний концерт військової частини 92450 «Д». Програма концерту пройшла з успіхом попри те, що учасників було 7 осіб. Всі глядачі були дуже задоволенні.

Надіємось, що у недалекому часі глядачі знову побачать на сцені нашого театру своїх улюбленців з новою, ще кращою програмою».


(«Переможець» №49 (56) від 16 липня 1944 року)


Звісно, не обходилося і без традиційних повідомлень про виконання різноманітних планів, що було розповсюджено у радянський час.


«Обговоривши лист Голови Раднаркому України тов. Хрущева про усунення недоліків по збиранню врожаю, колгоспники артілі імені Леніна зобов’язалися вигребти або визбирати на стерні до єдиного колоска…
Денне завдання більшість колгоспників своїми коровами виконують на 200 процентів. Наприклад, Марфа Капшук, Катерина Хвостик виконують дві норми…».


(«Переможець» №55 (62) від 10 серпня 1944 року).


Останній номер газети періоду Другої світової війни став знаковим, бо вийшов у день її закінчення – неділю, 2 вересня 1945 року. Головними темами історичного номеру були ратифікація договору між СРСР і Китайською Республікою та зобов’язання колгоспників виконати план хлібозаготівель на рік.

 


Читайте також: Сталін, війна та розповіді: про що писала найвідоміша газета Кобеляк 74 роки тому

 

1960-х до сьогодення


У 1962-у головне друковане видання Кобеляцького району перетворилося на «Вперед до комунізму». Останнє за часом перейменування сталося у 1965-у, коли газета отримала звичне для багатьох назву – «Колос», що й існує дотепер.

 


Тривалий час видання представляло Кобеляцьку районну раду (до 1991-го – районний комітет Комуністичної партії України), однак все змінилося після початку роздержавлення місцевої преси.


«Кобеляцька районна рада не є співзасновником газети «Колос». Рішень про відзначення 100-річчя газети «Колос» на сесіях районної ради не приймалось. Питання про відзначення 100-річного ювілею не вносилось на розгляд профільної постійної комісії; висновки, рекомендації, пропозиції з цього питання не приймались. Кошти на відзначення цієї події з районного бюджету не передбачені», - йдеться у відповіді Кобеляцької районної ради на інформаційний запит.


Як розповіли у редакції газети, в даний час районне видання Кобеляцького району шукає спонсорів для продовження свого існування.

 


«Зараз на порядку денному приведення у відповідність документів, пов’язаних з реформуванням та пошук джерел фінансування. Настрій та ситуація не сприяють святкуванню», - зізналася головний редактор «Колоса» з 2006 року Наталія Пузина.


У матеріалі використані документи, які зберігаються у сховищах Державного архіву Полтавської області.

 

Олег ДУБИНА,

doa.in.ua

Loading...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Надіслати запитання
Ваше ім'я

Invalid Input
Email

Invalid Input
Ваше повідомлення

Invalid Input
Останнє з блогу
28.03.2019

2114 днів Василя Сачка у «Ворсклі»: найпам'ятніші миттєвості та враження (ФОТО)

Екс-футболіст клубу, який саме у Полтаві здобув найвищі свої досягнення у кар'єрі, вже як тренер залишив  неоднозначний слід в історії «зелено-білих».

Детальніше>>
10.03.2019

Найвища ціна відмови: історія розстріляного єпископа Полтавського та Кременчуцького

Отець Митрофан свого часу відмовився від будь-якої співпраці з радянськими каральними органами, чого останні так і не змогли йому пробачити.

Детальніше>>
Читати блог